Plătești între $500 și $50.000? Prețurile agențiilor de social media pentru creatori în 2026
creator-guard.com/blogPlătești între $500 și $50.000? Prețurile agențiilor de social media pentru creatori în 2026
Freelancerii cer de obicei între $500 și $3.000 pe lună pentru management de bază, agențiile boutique între $2.000 și $8.000, iar retainerele full-service la agențiile de creștere sau enterprise ajung oriunde între…
Freelancerii cer de obicei între $500 și $3.000 pe lună pentru management de bază, agențiile boutique între $2.000 și $8.000, iar retainerele full-service la agențiile de creștere sau enterprise pot ajunge ușor la $4.000–$50.000 sau mai mult. Cifra care contează cel mai mult nu e frecvența postărilor. E senioritateași anvergura: cine îți construiește efectiv strategia și cât din cont gestionează direct versus deleagă. Alege nivelul potrivit în funcție de un obiectiv concret de business — notorietate, leaduri sau venituri — nu după câte postări vrei pe săptămână.
Pe scurt:
- Prețurile variază enorm în funcție de senioritate, anvergura serviciilor și complexitatea platformelor — retainerele enterprise full-service depășesc frecvent $30.000 pe lună.
- Comisioanele pentru gestionarea campaniilor plătite adaugă de obicei 10–20% din bugetul de publicitate peste retainer, iar costurile de onboarding pot ajunge la $3.000 înainte să înceapă efectiv treaba.
- Majoritatea agențiilor folosesc retainere lunare pentru activitatea continuă, în timp ce facturarea orară, pe proiecte sau bazată pe performanță se potrivesc mai bine nevoilor punctuale.
- Locația contează: agențiile din marile orașe cu costuri ridicate practică tarife cu 20–40% mai mari, dar echipele remote din regiuni mai accesibile pot oferi expertiză comparabilă la prețuri mai mici.
- Contractele serioase specifică clar rolurile din echipă, KPI-urile de succes, drepturile de proprietate și condițiile de ieșire — negociază tot înainte să semnezi.
Cât costă cu adevărat o agenție de social media?
Ofertele pentru același brief — să zicem, „cinci postări pe săptămână pe Instagram" — pot varia dramatic în funcție de cine stă în spatele contului și ce include pachetul. Această diferență îi derutează pe cumpărători mai mult decât orice altceva în marketing, pentru că livrabilul sună identic pe hârtie. Diferența reală stă în profunzimea strategiei, timpul de răspuns, rigoarea raportărilor și dacă un om senior îți vede vreodată contul.
Freelancerii și asistenții virtuali facturează de obicei între $500 și $3.000 pe lună, conform datelor de referință de la MydropAI, cu tarife orare între $35 și $150 în funcție de experiență, potrivit defalcării de tarife Pitchsite pentru 2026. La acest nivel primești de obicei programarea conținutului, grafică de bază, răspunsuri în comunitate și raportare minimă. Ce nu primești aproape niciodată: ajustări strategice când ceva nu funcționează sau o persoană care înțelege industria ta suficient de bine încât să scrie texte care convertesc, nu doar umple un calendar.
Agențiile boutique pornesc în general de la $2.000–$6.000 pe lună pentru un pachet de start, conform ghidului de prețuri fiftyandfive pentru 2026, urcând spre $8.000 sau mai mult pentru pachete de creștere care includ managementul social plătit, conținut mai frecvent și apeluri lunare de strategie. La acest nivel ai de obicei o echipă mică în loc de un singur freelancer: un strateg, un creator de conținut și un community manager care împart atenția între mai mulți clienți.
Retainerele de creștere și scalare intră în zona $10.000–$30.000 pe lună. Aceste pachete includ de regulă management pe mai multe platforme, producție video, supervizarea campaniilor plătite și un account manager dedicat. Retainerele enterprise pot depăși $30.000–$50.000 pe lună, reflectând agenții cu studiouri de producție interne, echipe cross-funcționale și infrastructura de raportare pe care o cer brandurile mari.
Ce include fiecare nivel:
- Entry ($500–$3.000): calendar de conținut, programare postări, community management de bază, raportare minimă
- Boutique starter ($2.000–$6.000): input strategic, grafică originală, 8–15 postări lunar, review lunar de performanță
- Creștere ($10.000–$20.000): strategie multi-platformă, conținut video, management campanii plătite, raportare bi-săptămânală
- Scalare/enterprise ($30.000–$50.000+): echipă senior dedicată, producție personalizată, campanii integrate, raportare săptămânală sau în timp real
Indiferent de nivel, adaugă: comisioanele pentru gestionarea campaniilor plătite — de obicei 10–20% din bugetul de ads peste retainer — și taxele de onboarding sau audit de $1.000–$3.000, care acoperă analiza inițială a contului și construirea strategiei de conținut înainte să înceapă munca propriu-zisă.
Ce model de facturare ți se potrivește?
Structura de facturare pe care o folosește o agenție îți influențează expunerea la risc la fel de mult ca suma în sine. Majoritatea agențiilor oferă o combinație de facturare orară, pe proiecte, retainer și, ocazional, prețuri bazate pe performanță, conform analizei AgencyAnalytics despre modelele standard.
- Retainerele lunare sunt modelul dominant pentru activitatea continuă de social media, și pe bună dreptate. Ai costuri previzibile, o echipă stabilă și o structură de stimulente în care agenția câștigă menținând contul tău sănătos pe termen lung, nu alergând după ore facturabile. Acesta e modelul la care să revii implicit, dacă nu ai o nevoie strict punctuală.
- Facturarea orară are sens pentru consultanță scurtă, un audit de o singură dată sau rezolvarea unei probleme specifice. Penalizează eficiența: o agenție care devine mai rapidă datorită unor instrumente sau șabloane mai bune nu are niciun stimulent financiar să-ți transfere și ție economiile de timp — mai puțin timp înseamnă factură mai mică.
- Prețurile pe proiecte funcționează bine pentru livrabile clare și finite — un rebranding, lansarea unei singure campanii sau construirea unei biblioteci de conținut. Se potrivesc prost pentru management continuu, unde anvergura se schimbă natural de la o lună la alta.
- Prețurile bazate pe performanță sau pe valoare leagă onorariile de rezultate concrete: leaduri generate, creșterea numărului de urmăritori față de o țintă sau venituri atribuite campaniilor sociale. Sună atrăgător, dar funcționează doar când atribuirea e cu adevărat clară — ceea ce e rar în social media. Rezervă acest model pentru branduri e-commerce cu tracking precis și așteptă-te să fie stratificat peste un retainer de bază mai mic, nu să-l înlocuiască complet.
Modelul ales influențează comportamentul mai mult decât realizează majoritatea clienților. Un retainer recompensează agenția pentru menținerea performanței contului tău în timp. Facturarea orară recompensează agitația. Alege în cunoștință de cauză.
Ce influențează de fapt prețul din oferta ta
Două agenții pot cota sume complet diferite pentru ce pare a fi aceeași anvergură de lucru, iar diferența se reduce aproape întotdeauna la cinci variabile ascunse în detalii.
- Mix-ul de platforme. Conținutul static pentru Instagram sau LinkedIn costă mai puțin de produs decât TikTok, Reels sau YouTube Shorts, unde formatele video cer filmare, editare și reacție rapidă la trenduri, conform analizei de costuri per platformă de la Pitchsite.
- Complexitatea producției. Fotografia originală, videoul personalizat și motion graphics adaugă ore reale de producție pe care un calendar de conținut bazat pe șabloane nu le atinge niciodată.
- Includerea campaniilor plătite. Dacă retainerul include gestionarea bugetului de ads, așteptă-te la o taxă suplimentară de 10–20% din acel buget, peste costul de management de bază.
- Senioritateaechipei. O ofertă construită în jurul timpului unui strateg senior costă mai mult pe oră decât una construită în jurul unui coordonator junior care execută un plan prestabilit, chiar dacă lista de livrabile arată la fel.
- Specializarea și integrările. Agențiile cu expertiză într-un vertical specific sau care se conectează la CRM-ul și platforma ta e-commerce pentru raportare în buclă închisă percep de obicei o primă pentru acea expertiză.
Sfat util: *Cere fiecărei agenții să defalce oferta în funcție de orele alocate strategiei față de execuție. O ofertă dominată de ore de execuție și săracă în ore de strategie înseamnă de obicei că plătești pentru volum de conținut, nu pentru cineva care se gândește dacă acel conținut funcționează.*
Programele multi-platformă nu scalează costul liniar. Deoarece strategia și activele creative se reutilizează pe canale, o a doua platformă adaugă de obicei doar 60–70% din costul primei platforme luată separat, conform analizei de costuri multi-platformă Pitchsite. Dacă o ofertă percepe prețul complet pentru fiecare platformă adițională, merită pusă sub semnul întrebării.
Freelancer, agenție sau angajat intern: ce costă mai puțin în realitate?
Prețul de catalog al unui freelancer pare câștigătorul evident, dar comparația completă a costurilor rareori rămâne atât de simplă când pui la socoteală ce îți cere fiecare opțiune ție direct.
- Freelancerii costă mai puțin pe hârtie — tarifele orare combinate se situează frecvent între $35 și $150 — dar au costuri ascunse: timp propriu de supervizare, nicio acoperire de rezervă în caz de boală sau plecare, și un spectru strategic limitat la specialitatea lor.
- Agențiile costă mai mult pe lună, dar includ redundanță integrată, acoperire mai largă a competențelor (strategie, design, ads, copywriting) și continuitate dacă un membru al echipei pleacă.
- Angajații interni devin cel mai eficienți din punct de vedere economic atunci când volumul de muncă social depășește constant circa 30–40 de ore pe săptămână — pragul aproximativ la care un salariu full-time bate un retainer de agenție pe cost pur.
- Modelele hibride — o agenție care gestionează strategia și producția, un coordonator intern care administrează zilnic răspunsurile comunității — au tot mai mult sens pentru brandurile mid-market care vor expertiză senior fără o echipă internă completă.
Deoarece tarifele combinate ale agențiilor tind să fie mai mari decât cele ale freelancerilor individuali, un retainer fix oferă adesea o predictibilitate mai bună decât facturarea orară sau un angajat intern al cărui salariu e fix indiferent de variațiile de volum. Adevărata decizie nu e care opțiune e mai ieftină luna aceasta. E care opțiune vei mai aprecia peste douăsprezece luni, după ce entuziasmul inițial al unui nou angajat sau al unei noi relații cu agenția se estompează.
Cât ar trebui să bugetezi în funcție de mărimea afacerii tale?
Potrivirea bugetului cu etapa afacerii tale previne două greșeli comune: plata excesivă pentru infrastructură enterprise de care nu ai nevoie încă, sau subfinanțarea unui program atât de slab încât nu poate mișca acul.
O afacere locală sau la început se încadrează de obicei în intervalul $500–$3.000 pe lună, acoperind conținut de bază, community management ușor și obiective modeste de reach. O afacere regională în creștere are nevoie de obicei de $3.000–$10.000, adăugând social plătit, postări mai frecvente și input lunar de strategie. Brandurile naționale sau mid-market se situează frecvent în banda $10.000–$30.000, unde coordonarea multi-platformă, producția video și raportarea integrată devin standard. Programele enterprise de $30.000–$50.000+ includ de regulă echipe dedicate, creație personalizată și optimizare a campaniilor în timp real.
| Etapa afacerii | Buget lunar tipic | Incluziuni comune |
|---|---|---|
| Locală/la început | $500–$3.000 | Conținut de bază, programare, community management ușor |
| Creștere/regională | $3.000–$10.000 | Social plătit, frecvență mai mare de postare, apeluri lunare de strategie |
| Națională/mid-market | $10.000–$30.000 | Multi-platformă, conținut video, raportare integrată |
| Enterprise | $30.000–$50.000+ | Echipă dedicată, producție personalizată, optimizare în timp real |
Acestea nu sunt categorii rigide. Un magazin cu o singură locație care urmărește creștere agresivă ar putea justifica un buget de $6.000 care pare că aparține rândului „creștere", în timp ce un brand național care testează o piață nouă ar putea porni mai modest cu $8.000. Folosește tabelul ca punct de pornire pentru negociere, nu ca plafon.
Cum îți stabilești bugetul și cum știi la ce ROI să te aștepți?
Pornește de la un heuristic procentual din bugetul total de marketing, nu de la o sumă fixă copiată din cheltuielile unui competitor. Afacerile la început alocă adesea 7–12% din veniturile totale pentru marketing, cu social media ocupând o felie semnificativă din asta; brandurile mai consolidate urcă uneori mai sus când social-ul este un canal principal de achiziție.
- Setează o fereastră de 90 de zile pentru semnale timpurii (trenduri de engagement, creșterea audienței, fluxul inițial de leaduri), nu pentru judecata finală.
- Așteptă-te ca impactul semnificativ în leaduri sau venituri să apară în jurul lunii 6 pentru majoritatea afacerilor B2B și cu ciclu de decizie mai lung.
- Reevaluează întregul program la 12 luni față de KPI-urile stabilite la început, nu față de metrici de vanitate care s-au schimbat pe parcurs.
- Bugetează separat cheltuielile de ads și comisioanele de management, și calculează pragul de rentabilitate împărțind costul lunar total la valoarea medie a unui client.
65% dintre liderii de marketing spun că legarea cheltuielilor sociale de rezultate de business măsurabile este esențială pentru justificarea bugetului continuu, conform cercetării de prețuri Sprout Social pentru 2026. Această cifră ar trebui să modeleze modul în care negociezi termenii de raportare înainte să semnezi ceva: insistă pe definiții de KPI legate de obiectivele tale de business, nu de dashboard-ul implicit al agenției.
Atribuirea în social media rămâne imperfectă indiferent cât de bună e agenția — un urmăritor care convertește la săptămâni după ce a văzut o postare rareori apare clar în raportarea last-click. Cere o cadență de raportare care recunoaște onest această limitare, nu una care pretinde o precizie falsă.
Ce să întrebi înainte să semnezi cu orice agenție?
Un apel de discovery ar trebui să funcționeze ca un interviu de selecție, nu ca un pitch de vânzări pe care îl absorbi pasiv.
- Cine anume va executa munca? Cere nume și roluri, nu doar „echipa noastră". Cere să cunoști strategul alocat contului tău înainte să semnezi.
- Ce KPI-uri vor defini succesul și cât de des veți raporta? Răspunsurile vagi prezic rezultate vagi mai târziu.
- Cine deține conținutul, activele creative și accesul la cont dacă pleci? Trebuie scris în contract, nu presupus.
- Poți oferi referințe de la clienți dintr-o industrie sau segment de mărime similar? O agenție încrezătoare te va conecta direct, nu îți va trimite un testimonial standard.
- Ce se întâmplă concret în prima lună? Onboarding-ul ar trebui să aibă un calendar concret, nu un răspuns vag de tipul „vom cunoaște brandul tău".
Semne de alarmă după care merită să pleci: limbaj vag de raportare, reticență în a numi persoana care îți gestionează efectiv contul, contracte cu clauze de reînnoire automată îngropate în litere mici și prețuri dramatic mai mici decât toate celelalte oferte primite pentru o anvergură comparabilă. Directoarele independente cu recenzii verificate te ajută să confirmi dacă afirmațiile unei agenții corespund rezultatelor sale reale înainte să angajezi buget.
Ce taxe și termeni trebuie să fie în orice contract?
Dincolo de retainerul lunar, câteva elemente apar în aproape orice contract de agenție și fiecare merită scrutin înainte de a semna.
- Taxele de onboarding sau audit sunt de obicei $1.000–$3.000 și acoperă un audit inițial al contului, cercetare de concurență și construirea strategiei de conținut înainte să înceapă munca continuă.
- Comisioanele de gestionare a campaniilor plătite adaugă frecvent 10–20% din bugetul de ads peste retainerul de bază, conform ghidului de prețuri Fresh Content Society pentru 2026.
- Termenii de reziliere ar trebui să specifice o perioadă de preaviz — de obicei 30–60 de zile — plus un proces definit de tranziție pentru returnarea accesului la cont și a activelor de conținut.
- Solicită o listă de verificare scrisă care acoperă proprietatea, KPI-urile și termenii de ieșire înainte să semnezi orice, și confirmă în scris cine păstrează credențialele de login și fișierele creative după încetarea colaborării.
Cum negociezi condiții mai bune fără să tai din calitate?
Nu trebuie să reduci prețul cotat pentru a obține mai multă valoare dintr-o relație cu o agenție. Câteva solicitări specifice funcționează mai bine decât o cerere generică de discount.
Propune un pilot de 90 de zile cu KPI-uri clar definite înainte să te angajezi la un contract de 12 luni. Cere explicit implicarea garantată a unui strateg senior, scrisă în contract, nu sugerat într-un apel de vânzări. Pentru anverguri grele pe producție, cum ar fi video sau fotografii, negociază acceptarea pe etape astfel încât să nu plătești integral pentru muncă care nu corespunde briefului. Stabilește termenii de tranziție și de proprietate intelectuală înainte să semnezi, nu după ce relația se deteriorează.
Sfat util: *Cere o clauză care garantează că un strateg nominalizat rămâne pe contul tău pentru o perioadă minimă. Agențiile rotesc personalul mai mult decât lasă să se vadă, iar pierderea persoanei care înțelegea vocea brandului tău costă adesea mai mult decât orice economie obținută prin negocierea prețului.*
De ce variază prețurile regional mai mult decât te-ai aștepta
Prețurile agențiilor diferă în funcție de regiune din motive care au puțin de-a face cu calitatea. Costul vieții influențează structura salariilor de bază, care la rândul ei influențează prețurile retainerelor mai direct decât presupun majoritatea clienților. O agenție cu personal în principal dintr-un oraș scump practică retainere cu 20–40% mai mari decât o echipă comparabilă care operează dintr-o regiune cu costuri mai mici, chiar și când livrabilele și nivelul de experiență arată identic pe hârtie.
Maturitatea pieței joacă și ea un rol. Regiunile cu concurență densă între agenții tind să aibă prețuri de start mai agresive pentru a câștiga clienți, în timp ce piețele cu mai puține opțiuni specializate pot impune tarife premium pur și simplu pentru că alternativele sunt rare. O afacere mică pe o piață urbană competitivă ar putea negocia un pachet starter de $3.000 care ar costa $4.500 într-o regiune cu mai puține opțiuni de agenție în jur.
Moneda și condițiile economice locale contează pentru afacerile care operează internațional. O ofertă de la o agenție bazată într-o altă țară, cotată în moneda acelei țări, nu se traduce direct la așteptările de cost ale altei piețe — și cumpărătorii care compară oferte transfrontalier ar trebui să convertească atent, fără să presupună paritate de preț. Nimic din toate acestea nu înseamnă că un preț regional mai mic semnalează calitate inferioară, sau că un preț din piețe premium garantează o strategie mai bună. Înseamnă că locația este încă o variabilă de luat în calcul într-o comparație corectă, alături de anvergură și senioritate.
Schimbă locația agenției ce plătești?
Locul în care o agenție este fizic bazată — sau de unde lucrează echipa sa remote — influențează prețurile în moduri care depășesc simpla matematică a costului vieții. Agențiile cu sediul în marile huburi metropolitane au adesea costuri fixe mai mari: spații de birouri, salarii locale mai ridicate și așteptări ale clienților modelate de o piață locală mai competitivă. Acele costuri fixe se regăsesc în prețurile retainerelor, indiferent dacă îmbunătățesc sau nu produsul final.
Agențiile remote-first și distribuite au schimbat considerabil această dinamică. O echipă cu strategi seniori care lucrează din regiuni cu costuri mai mici poate oferi expertiză la nivel metropolitan la un preț semnificativ mai mic, deoarece structura lor de costuri nu poartă aceleași cheltuieli fixe. Acesta este unul dintre motivele pentru care ofertele pentru anverguri aparent identice pot diferi cu mii de dolari pe lună: nu plătești doar pentru muncă, plătești parțial și pentru propriile costuri operaționale ale agenției.
Pentru cumpărători, implicația practică e simplă: nu presupune că un preț mai mare de la o agenție bine-cunoscută dintr-un oraș mare înseamnă automat gândire strategică mai bună. Întreabă unde e bazată efectiv echipa care execută munca pe contul tău și cântărește asta față de întrebările despre senioritate și specializare. Un strateg senior care lucrează remote dintr-o piață cu costuri mai mici poate performa mai bine decât un coordonator junior dintr-un birou scump din centru — iar termenii contractului ar trebui să reflecte persoana care face munca, nu adresa poștală a agenției.
Ce primești concret la fiecare nivel de preț?
Nivelurile de preț nu sunt doar benzi de dolari. Fiecare include de obicei un set specific de livrabile — și știind exact ce ar trebui inclus te ajută să identifici o propunere care livrează prea puțin față de prețul ei.
La nivelul entry ($500–$3.000), așteptă-te la programarea conținutului, un calendar de bază, community management ușor (răspunsuri la comentarii și mesaje) și raportare lunară minimală — de obicei un rezumat simplu cu screenshot-uri, nu un raport formal.
La nivelul boutique ($2.000–$8.000), incluziunile se extind la input strategic pe direcția conținutului, design grafic original în loc de postări șablon, 8–20 de postări lunare pe una sau două platforme și un apel lunar de revizuire a performanței cu o persoană reală, nu un raport automatizat.
La nivelul de creștere ($10.000–$20.000), așteptă-te la coordonare strategică multi-platformă, producție de conținut video, management campanii sociale plătite (deseori facturat separat ca taxa de 10–20% de management ads menționată anterior) și cadențe de raportare bi-săptămânale sau săptămânale.
La nivelul enterprise ($30.000–$50.000+), incluziunile acoperă de obicei o echipă de cont dedicată cu leadership senior nominalizat, capabilități de producție personalizate (video și fotografie in-house), management integrat de campanii pe canale plătite și organice, și raportare în timp real sau săptămânală legată direct de KPI-urile de business.
Cel mai clar semn că o propunere e subpreț față de nivelul său: un preț de nivel creștere cu livrabile de nivel entry listate dedesubt.
Schimbă specializarea pe platformă prețul?
Managementul pentru Instagram și LinkedIn arată la suprafață ca livrabile similare: postări programate, engagement în comunitate, calendar de conținut. Prețurile rareori se potrivesc, pentru că seturile de competențe și cerințele de producție diverg semnificativ.
Munca axată pe Instagram costă adesea mai mult pe partea de producție, deoarece calitatea vizuală contează mai mult; Reels și Stories în special cer competențe de editare video și conștiință a trendurilor pe care feed-urile statice nu le necesită. Munca axată pe LinkedIn tinde să coste mai mult pe partea de strategie și scriere, deoarece audiențele B2B răspund la conținut de thought-leadership substanțial, care necesită fie un strateg cu fluență în domeniu, fie un input semnificativ din partea clientului pentru a fi credibil.
Managementul pentru TikTok și YouTube comandă unele dintre cele mai mari prime per platformă, deoarece ambele formate recompensează conținut video de mare frecvență, receptiv la trenduri, pe care seturile de competențe pentru imagini statice pur și simplu nu îl pot produce — un punct subliniat în defalcarea costurilor per platformă Pitchsite. O agenție care cotează același tarif pentru managementul TikTok ca pentru un feed static Instagram ori subprețuiește munca video, ori plănuiește să livreze mai puțin.
Specializarea influențează și cine e alocat pe contul tău. O agenție cu un specialist dedicat LinkedIn în echipă va include de obicei acea specializare în retainer, în timp ce o echipă generalistă care se răspândește pe cinci platforme poate percepe mai puțin per platformă, dar livrează mai puțină profunzime pe fiecare.
De ce strategia senior bate execuția de volum când ai un buget restrâns
Dacă bugetul te forțează să alegi, alege întotdeauna input strategic senior în defavoarea volumului de conținut. Un coordonator junior care postează zilnic fără o teză strategică clară în spatele fiecărei piese produce activitate, nu rezultate. Un strateg senior care stabilește direcția pentru un calendar mai lean — poate trei postări clare pe săptămână în loc de șapte mediocre — tinde să se compună mai bine în șase luni, pentru că acel cont dezvoltă o voce coerentă și o ipoteză testabilă în loc de zgomot.
Acest lucru contrazice instinctul de a echivala mai mult conținut cu mai multă valoare, dar datele despre randamentele descrescătoare multi-platformă îl susțin: strategia și direcția creativă, realizate bine o dată, se reutilizează eficient. Volumul singur nu o face. Dacă un buget mai mic înseamnă alegerea între un strateg senior care lucrează mai puține ore sau o echipă junior care produce postări zilnice, ia strategul și amână creșterea producției.
Sari peste ghiceli: fii conectat gratuit cu o agenție verificată
Fiecare nivel de preț de mai sus presupune că negociezi cu o agenție care livrează ce promite — ceea ce nu e o presupunere sigură într-o industrie plină de management fantomă și contracte vagi. Creator Guard există exact pentru acest gol: în loc să trimiți e-mailuri la rece la cinci agenții și să speri că propunerile lor rezistă la verificare, dai un scurt quiz și ești conectat cu agenții care au fost deja verificate pentru rezultate legitime, termeni contractuali corecți și personal senior nominalizat care va lucra efectiv pe contul tău.
Procesul de verificare pe care Creator Guard îl rulează înainte de a adăuga orice agenție în rețeaua sa elimină termenii contractuali prădători și problemele cu managerii de cont care dispar — problemele care transformă un retainer rezonabil în buget irosit. Serviciul nu te costă nimic; agențiile plătesc Creator Guard doar după un match de succes. Dacă ești pregătit să nu mai ghicești ce ofertă e legitimă, dă quiz-ul și primește lista ta scurtă de agenții verificate potrivite obiectivelor tale reale.
De unde vin aceste date de referință
Nivelurile de preț și factorii de cost menționați pe parcursul acestui ghid se bazează pe câteva surse utile dacă îți construiești propriul buget de la zero. Cercetarea de prețuri Sprout Social pentru 2026 fundamentează cifrele despre ROI și așteptările executivilor. Ghidul de prețuri fiftyandfive și defalcarea tarifelor Pitchsite furnizează intervalele de retainere pe niveluri și diferențele de cost per platformă citate în secțiunile despre prețuri și factori de cost. Perspectiva publicitară Statista oferă context mai larg despre cheltuielile de publicitate și CPM pentru oricine bugetează media plătită alături de comisioanele de management. Ghidul de prețuri Fresh Content Society a confirmat structura standard a comisionului de 10–20% pentru gestionarea campaniilor plătite și costurile tipice de onboarding menționate în secțiunea despre contracte.
Surse
- How Much Does a Social Media Agency Cost? (2026 Pricing Guide)
- Social Media Management Pricing 2026: Agency Rates, Packages & What to Charge | Pitchsite
- Social media advertising outlook (Statista)
FAQ
Cât percepe o agenție de social media?
Majoritatea agențiilor percep între $500 și $50.000+ pe lună în funcție de nivel — freelancerii la capătul de jos, agențiile boutique în intervalul $2.000–$8.000, iar retainerele enterprise ajungând la $30.000–$50.000 sau mai mult, conform datelor de referință de prețuri fiftyandfive.
Cât ar trebui să cer ca freelancer de social media?
Freelancerii de social media facturează frecvent $35–$150 pe oră în funcție de experiență și specializare, conform datelor de referință de tarife Pitchsite, deși mulți preferă pachete lunare fixe de $500–$3.000 pentru venituri previzibile și bugete de client mai ușor de gestionat.
Ce este regula 5 5 5 pe social media?
Regula 5 5 5 sugerează petrecerea a 5 minute interacționând cu 5 conturi pe 5 postări diferite zilnic, ca tactică ușoară de construire a comunității — funcționează mai degrabă ca un obicei personal de engagement decât ca un livrabil formal de agenție sau un standard de prețuri.
Un preț mai mic e întotdeauna un semnal de alarmă?
Nu automat, dar o ofertă dramatic mai mică decât toate celelalte propuneri pentru aceeași anvergură semnalează adesea personal exclusiv junior, input strategic minimal sau taxe ascunse adăugate ulterior. Verifică ce e inclus efectiv înainte să presupui că ai dat de o afacere bună, și ia în considerare folosirea unui serviciu de matching verificat pentru a confirma istoricul unei agenții înainte să semnezi.